Duminică, 24 iunie 2007:
Trei tineri diaconi din parohia noastră au fost hirotoniţi preoţi

Duminică, 24 iunie, Sărbătoarea Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul, la Iaşi şi la Alba Iulia, au fost hirotoniţi trei preoţi din parohia noastră.
În catedrala romano-catolică din Iaşi, prin impunerea mâinilor Excelenţei Sale Mons. Petru Gherghel, dintre cei 30 de preoţi nou sfinţiţi, au făcut parte consătenii noştri Pr. Valentin Solomon şi Pr. Alois Butacu, amândoi din Ordinul Fraţilor Minori Conventuali, Provincia „Sf. Iosif” din România. De asemenea, la Iaşi, a fost hitoronit şi Pr. Ciprian-Alex Enăşcuţ, care de anul trecut se află în parohia noastră şi se ocupă cu pastoraţi tinerilor.
În aceeaşi zi, la Alba Iulia, a fost hirotonit şi Pr. Cristinel Vornicu, pentru dieceza de Alba Iulia.
Cei trei preoţi nou sfinţiţi, împreună cu Pr. Ioan Coceanga, care a fost hirotonit la sfârşitul anului trecut în Italia, pentru dieceza de Umbria, vor celebra Prima Sfântă Liturghie în parohia noastră pe 1 iulie a.c.
Le urăm preoţilor nou sfinţiţi multă binecuvântare în noua lor misiune în „Via Domnului”. Dumnezeu să-i călăuzească cu harurile sale spre binele sufletelor şi al Bisericii lui Cristos.