Sărbătorile mai importante
ale comunităţii noastre

• 11 februarie – Sărbătoarea Sfintei Fecioare Maria de la Lourdes, amintirea înfiinţării Armatei Maicii Domnului în România. În fiecare an se celebrează 3 zile de misiuni populare cu rugăciuni şi procesiuni la care participă numeroşi credincioşi din localitate şi din satele învecinate.
  • Solemnitatea Înălţarea Domnului – Hramul capelei de pe dealul Gherţ şi amintirea eroilor.
  • Solemnitatea Coborârea Duhului Sfânt – Hramul capelei de pe dealul Calvar.
  • Solemnitatea Trupul şi Sângele Domnului – Hramul secundar al Bisericii principale.
  • 13 iunie, Sărbătoarea Sfântului Anton de Padova – Hramul noului cartier şi al străzii Pârâu.
  • 21 iunie, Sărbătoarea Sfântului Alois Gonzaga – Hramul mănăstririi surorilor Congregatio Iesu.
  • 24 iunie, Sărbătoarea Naşterii Sf. Ioan Botezătorul – Hramul capelei de pe dealul Sinislău.
  • 14 septembrie, Solemnitatea Înălţarea Sfintei Cruci – Hramul Bisericii principale.
  • 30 noiembrie, Sărbătoarea Sfântului Andrei Apostolul – Hramul conventului fraţilor franciscani conventuali, păstorii parohiei noastre.